ÖZEL GENÇ ADIM MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
ÖZEL GENÇ ADIM ANADOLU LİSESİ

 

2021-2022  Eğitim Öğretim yılında açılacak okulumuzda Anadolu lisesi ve mesleki teknik Anadolu lisesi bulunmaktadır. Öğrencilerimize 9. Sınıftan 12. Sınıfa kadar mesleki ve teknik eğitim vereceğimiz gibi beraberinde 11. Ve 12. Sınıflarımız için alternatif olarak Anadolu Lisesi sınıflarımızda yer alacaktır.

BÖLÜMLER:

TASARIM TEKNOLOJİLERİ

RADYO TELEVİZYON

KAYIT

9. Sınıflarda mesleki eğitim almak isteyen tüm öğrencilerimiz kayıt olabilir.

10. Sınıflarımızda her türlü okul türünden okulumuza mesleki eğitim almak isteyen tüm öğrencilerimiz geçiş yapabilir.

11. ve 12. Sınıflarda aynı tür meslek liselerinden geçiş yapılabilir. Anadolu lisemizin 11. Ve 12. Sınıflarına anadolu ve fen lisesi okul türünden geçiş yapılabilir.

DEVLET DESTEĞİ

“Özel Okul Öğrencilerine Eğitim Öğretim Desteği verilmesi” uygulaması kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nca bütün öğrencilerimiz mezun oluncaya kadar bu eğitim desteğinden yararlanabilmektedirler.

BÖLÜMLER

TASARIM TEKNOLOJİLERİ

Endütriyel Tasarım Dalı;
Endüstriyel tasarım,
hayatı kolaylaştıran estetik ve fonksiyonel ürün geliştirmenin yanı sıra bir yandan da geleceği şekillendirmek adına farklı sektörleri yepyeni fikirler ile beslemek için uğraşır. Endüstriyel ürün tasarımı, tarım ve kimya ürünleri hariç, makina tarafından üretilen, taşınabilir tüm kullanım ürünlerinin meydana geliş sürecine verilen addır. Endüstriyel ürün tasarımı, makina tarafından üretilen kullanım ürünlerinin oluşturulmasında yararlanılan sanatları ve bilimleri kapsayan uygulamalı bir bilim ve sanat alanıdır.
Toplu iğneden otomobile, helikoptere, kaleme, fotoğraf makinasına, bir evin mutfağına, banyosuna ve mobilyalarına kadar akla gelebilecek her tür kullanım ürünü, endüstri tasarımının konusuna girer.
Endüstriyel Tasarımcı; endüstride üretilecek bir eşyanın, bir nesnenin şeklini, işlevsel özelliklerini, yapılacağı malzemeyi, renk, doku ve grafik düzenlemelerini görsel bir şekilde tasarlayan kişidir. Endüstriyel kullanımı olan yeni bir nesnenin (eşyanın) tasarımı için proje hazırlar ve 3D Programlarla tasarımlarını gerçekleştirir. Tasarlayacağı nesneye yönelik bir akış şeması oluşturur ve akış şemasından sonra şekillendirmeye başlar. Nesnenin teknik olarak çizimlerini ve maketini yapar ve maketten yola çıkılarak gerçek ölçülerin verildiği, kullanılacak malzemenin belirlendiği bir örnek yapar. .

Okutulan Dersler
Endüstriyel Ürünler Tasarımı alanında mesleki gelişim, temel tasarım, temel desen, gibi ortak derslerin yanı sıra ergonomi, tasarım teknik resim, teknik yabancı dil Dersleri Yanısıra ve Autocad, Adobe Photoshop, SketchUp, 3dSmax, Robotik Kodlama Programlarıda Öğretilmektedir..

Üniversiteye Geçiş  İmkânları
Meslek lisesinden sonra “Yükseköğretime Geçiş Sınavı”nda başarılı olanlar lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler.

İş İmkanları
Endüstriyel Ürünler Tasarımı alanından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlilikler doğrultusunda endüstriyel tasarım danışmanlık firmalarında firmaların ürün tasarımı ve geliştirme birimlerinde, imalat sanayinde modelleme, prototip yapımı ve bilgisayar destekli çizim hizmeti veren firmalarda çalışabilirler.

Çalışabilecekleri sanayi dalları;

1) Ambalaj: Malların taşınması, korunması ve tüketiciye sunumu ile ilgili kullanılan her türlü ambalajın kendisi ve grafiği
2) Aydınlatma: İç ve dış mekan aydınlatmaları, el lambaları
3) Elektronik ürünler: Elektronik tüketici ürünleri: görsel işitsel cihazlar, bilgisayarlar ve yardımcı donanımlar, iletişim cihazları
4) Elektrikli ev cihazları: Evde pişirme, yiyecek soğutma ve temizlik amaçlı kullanılan elektrikli alet ve cihazlar: Beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri
5) Ev ve ofis gereçleri ve aksesuarları: Temizleme pişirme, ve sofra gereçleri ile kırtasiye ve ofis gereçleri
6) Kamusal ve ticari ürünler: Kentsel donatı öğeleri (aydınlatma hariç): teşhir ve satış donanımı
7) Mobilya: Ev ve ofis mobilyaları, mobilya aksesuarları
8) Spor, hobi, oyun ve kişisel ürünler: Spor, hobi, oyun veya kişisel bakım amaçlı etkinliklerde kullanılan gereçler ve kişisel ürünler: Spor alet ve gereçleri, kişisel bakım ürünleri, müzik aletleri, oyunlar, oyuncaklar, bebek ürünleri, fonksiyonel ayakkabı, inovatif mücevher ve moda aksesuarları.

Çalışabilecekleri Sektörler;

Tasarım Sektörü, Endüstriyel Tasarım Şirketleri, Otomotiv Sektörü, Beyaz Eşya Firmaları, Otomotiv Sektörü, Tasarım Atölyeleri,

RADYO TELEVİZYON

Değişen ve gelişen dünyanın en önemli sektörlerinden biri olan medya; günümüzde toplumların haber alma, eğlence ve eğitim gibi birçok ihtiyacını karşılıyor. Düzenli olarak milyonlarca insanın etkileşimde bulunduğu medya sektörü, sürekli büyümeye devam ederken sektörde çalışacak eğitimli genç beyinlere ihtiyaç her geçen gün artıyor. Bunun yanı sıra her zaman ilgi odağı olan, popülaritesini her zaman devam ettiren gözde sektörler arasında yer alıyor.

1. GRAFİK-ANİMASYON

Tanımı: Grafik animasyoncunun sahip olması gereken, bir proje çerçevesinde, sanal ve gerçek nesnelerin tasarımını yapma, tasarımları üç boyutlu olarak canlandırılma ve canlandırmayı izlenebilir gösteri olarak hazırlama yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Grafik-animasyon mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

2. KAMERAMANLIK

Tanımı: Kameramanın sahip olması gereken, araç-gereçleri kullanarak stüdyo, çekim platosu ve çekim yapılabilecek her yerde ekip çalışması içerisinde görüntüleri kamera ile kaydetme yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Kameramanlık mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

3. TEKNİK YAPIM YAYIN

Tanımı: Teknik yapım, yayın elamanının sahip olması gereken, radyo-televizyon ve prodüksiyon kuruluşları ile organizasyonlarda kurgu yapma, ses ve ışık cihazlarını kullanma, yönetmenin talimatlarına göre teknik işleri yürütme yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Teknik yapım, yayın elemanının yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Üniversiteye Geçiş  İmkânları
Meslek lisesinden sonra “Yükseköğretime Geçiş Sınavı”nda başarılı olanlar lisans programlarına ya da meslek yüksekokullarının ilgili bölümlerine devam edebilirler.

İş İmkanları:

Televizyon Kuruluşları, Radyo Kuruluşları, Prodüksiyon Şirketleri, Reklam Ajansları, Medya Kuruluşları, Sosyal Medya Platformları, Haber Ajansları,  Turizm ve Eğlence

 • Ahmet ÇAKAN
  Ahmet ÇAKAN

  Kurucu

 • Aylin TAT
  Aylin TAT

  Okul Müdürü

 • Adem ÖZTÜRK
  Adem ÖZTÜRK

  Şube Müdürü

 • Atike ÇAKAN
  Atike ÇAKAN

  Türk Dili ve Edeb. Öğretmeni

Sosyal Medya